Pomoc Drogowa - Czy warto kupić nowy fotelik samochodowy?
  • Porady
  • Pomoc Drogowa - Czy warto kupić nowy fotelik samochodowy?
Przy zakupie fotelika samochodowego wielu rodziców staje przed dylematem: nowy czy używany? Zdecydowana większość stawia na to to pierwsze rozwiązanie. Dlaczego warto kupić fabrycznie nowy fotelik?

Foteliki samochodowe mają swój termin przydatności, po którym powinny być wymieniane. Przez okres eksploatacji działają bowiem na niego różne siły oraz temperatury, co powoduje osłabienie plastikowych elementów oraz powstawanie wgnieceń przez co jego skuteczność i bezpieczeństwo maleją. Przyjmuje się, że żywotność fotelika wynosi maksymalnie około 10 lat. Zaleca się jednak jego wymianę po 8 latach, ponieważ w sklepie może on być przechowywany do 2 lat. Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto więc doliczyć ten okres. Decydując się na nowy fotelik możemy więc oszacować jego prawdziwy wiek.

Niewątpliwie dużą zaletą nowego fotelika jest pewność, że nie brał on udziału w kolizji. Foteliki powypadkowe, nawet jeżeli brały udział jedynie w niegroźnej stłuczce powinny być bezwzględnie wymieniane na nowe. Często wady powstałe w trakcie wypadków są niewidoczne gołym okiem, dlatego dla pełnego bezpieczeństwa należy zakupić nowy.

Wśród fotelików stale postępuje rozwój technologiczny. Producenci stale pracują nad nowymi modelami, które oferują dodatkowe wzmocnienia, zabezpieczenia i udogodnienia. Poza tym w kwestii produkcji fotelików stale stawia się nowe wymagania. Norma, na postawie której fotelik został dopuszczony do sprzedaży w 2009 roku jest inna niż ta, która obowiązuje w 2019. Jeżeli zdecydujesz się zatem na zakup nowego fotelika zyskasz pewność, że spełnia on obowiązujące obecnie wymogi, dzięki którym mały pasażer może być przewożony w bezpieczny sposób.

Za zakupem nowego fotelika przemawia również gwarancja. Jeżeli w trakcie jej obowiązywania fotelik zacznie wykazywać problemy, możesz zgłosić się o pomoc do producenta. Foteliki często objęte są również ubezpieczeniem na wypadek kolizji. Nowe modele fotelików samochodowych oferują również możliwość zakupienia części zapasowych. W przypadku starszych modeli, kiedy któraś z części fotelika ulegnie uszkodzeniu może być duży problem z dostępnością części zamiennych.

Istnieje wiele argumentów, które przemawiają za zakupem nowego fotelika. Choć ceny najlepszych modeli osiągających świetne wyniki w testach zderzeniowych często sięgają bardzo wysokich kwot, są niewątpliwie nieporównywalne z ceną zdrowia i życia dziecka. Jeżeli koszt zakupu nowego fotelika jest dla nas zbyt duży, warto rozważyć jego zakup na raty. Obecnie wiele sklepów oferuje taką możliwość. Jeżeli nasze dziecko ukończyło 5-6 lat, a z samochodu korzystamy sporadycznie, możemy również pomyśleć o adapterach Smart Kid Belt. Informacje na ich temat dostępne są na stronie Ranking-foteliki.pl. To niewielkie urządzenie do bezpiecznego przewożenia dzieci, z którego możemy skorzystać w taksówce bądź w samochodzie znajomych, który nie jest wyposażony w fotelik.