Pomoc drogowa na autostradzie

Pomoc drogowa na autostradzie

Na wstępie należy zaznaczyć, że tradycyjne holowanie pojazdu przez dwóch kierowców jest na autostradzie zabronione. Powodem tego zakazu jest fakt, że na takiej drodze dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h, natomiast holujący kierowca ma obowiązek ograniczyć ją do 60 km/h. Może to spowodować nie tylko utrudnienia na jezdni, ale także doprowadzić do wypadku. Co więcej, złamanie tego zakazu karane jest mandatem. W związku z tym, w przypadku konieczności holowania na autostradzie, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Skoro na autostradzie nie mamy możliwości poproszenia któregoś z kierowców o holowanie, należy poradzić sobie w inny sposób. W momencie, gdy auto niespodziewanie odmawia posłuszeństwa, o ile to możliwe, należy niezwłocznie zjechać na pas awaryjny, aby nie przeszkadzać innym uczestnikom ruchu drogowego. Wówczas należy włączyć światła awaryjne oraz umieścić w odpowiedniej odległości od pojazdu trójkąt ostrzegawczy. Kolejnym krokiem jest telefon po pomoc drogową lub obsługę autostrady, która z pewnością sprawnie udzieli niezbędnej pomocy i za pomocą lawety przetransportuje uszkodzony samochód w odpowiednie miejsce.

Jeżeli jednak nie uda się zapanować nad autem na tyle, aby zjechać na pas awaryjny, należy skorzystać ze specjalistycznego pojazdu holowniczego, który zapewni bezpieczną kontynuację podróży. W przypadku braku numeru telefonu do holownika, należy zadzwonić pod numer znajdujący się na tabliczkach informacyjnych, pracownik z pewnością chętnie wezwie dla nas pomoc. Holowanie na autostradzie jest jednak możliwe tylko jako krótkoterminowe rozwiązanie problemu. Przepisy mówią, że na tego typu drogach holowanie możliwe jest jedynie do najbliższego miejsca obsługi podróżnych lub zjazdu. W ten sposób jedynie przez krótki czas holowany samochód utrudnia ruch na autostradzie. Po dotarciu do celu kierowca ma możliwość naprawy pojazdu samodzielnie bądź skontaktowania się z kimś, kto jest w stanie udzielić mu niezbędnej pomocy.

Holowanie przyda się szczególnie w przypadku uszkodzonej cewki zapłonowej, przegrzanego lub zatartego silnika, niewłaściwego zatankowania pojazdu lub awarii jednego z czujników. W pewnych sytuacjach takie rozwiązanie jest jednak niemożliwe. Skorzystanie z opcji holowania uniemożliwia między innymi blokada stacyjki lub uszkodzenie karty, z powodu którego nie ma możliwości dostania się do środka pojazdu. Te kilka zasad z pewnością ułatwi poradzenie sobie w tak stresującej sytuacji. Wówczas, nie tracąc czasu na długotrwałe zastanawianie się nad optymalnym rozwiązaniem, można od razu przystąpić do działania, by jak najszybciej rozwiązać problem i kontynuować jazdę.

Referencje (2)
rr
przy zatarciu silnika to juz pomoc drogowa powinna kierować sie na złom...
Wiola
Świetny artykuł. Dużo ciekawych rzeczy można z niego dowiedzieć. Zachęcam do czytania.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (33 opinie)
Ocena: 3.48/5 (23 opinie)
Oceń pomoc drogową
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Oceń pomoc drogową
jako pierwszy

Na wstępie należy zaznaczyć, że tradycyjne hol...
Korytarz życia, zwany inaczej ratunkowym, to woln...
Awaria samochodu to coś, co zawsze zdarza się w ...
Wybór najlepszych części tuningu optyczne...
Wypadki samochodowe i kolizje mogą przytrafić si...
W wielu wypadkach pomoc drogowa jest potrzebna na ...