Pomoc drogowa - holowanie pojazdu

Pomoc drogowa - holowanie pojazdu

Holowanie samochodu to rzecz pozornie łatwa, choć wielu kierowcom może nastręczyć problemów. Warto więc zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, które pomogą uniknąć dodatkowego stresu zarówno nam, jak i innym kierowcom uczestniczącym w ruchu drogowym.

Po pierwsze, nie w każdym przypadku auto nadaje się do holowania. W przypadku uszkodzenia układu hamulcowego lub braku świateł warto zdecydować się na lawetę, ponieważ klasyczne holowanie może okazać się niebezpieczne. Jeżeli jednak decydujemy się na holowanie naszego pojazdu, warto zaopatrzyć się w porządną, wytrzymałą linę, którą można ją znaleźć w dosłownie każdym sklepie motoryzacyjnym. W zależności od samochodu, powinna ona mieć długość od 4 do 6 metrów. Mając już odpowiednią linę, należy sprawdzić, czy haki holownicze są zamontowane. Jeżeli nie, należy samemu przymocować je do odpowiednich otworów, a następnie zahaczyć o nie linę. Należy pamiętać, aby korzystać z haków znajdujących się w wyposażeniu samochodu, gdyż inne, na przykład od kogoś pożyczone, mogą się w trakcie jazdy odczepić i tym samym spowodować zagrożenie na jezdni. Przygotowawszy w ten sposób oba samochody, kierowca holowanego pojazdu powinien umieścić trójkąt ostrzegawczy z tyłu auta oraz włożyć kluczyk do stacyjki i włączyć światła migania.

Trzeba pamiętać o konieczności uruchomienia stacyjki, ponieważ w innym wypadku kierownica może ulec blokadzie i tym samym doprowadzić do kraksy. Korzystanie ze świateł awaryjnych jest w przypadku holowania zabronione, utrudnia bowiem komunikację z pozostałymi kierowcami. Wówczas można rozpocząć jazdę, należy jednak zadbać, by była ona płynna i unikać gwałtownego ruszania oraz hamowania, które mogą skończyć się stłuczką. Istotne jest odpowiednie naprężenie linki holowniczej, aby podczas ruszania nie doszło do jej zerwania. Trzeba również pamiętać o dopuszczalnej prędkości, która w przypadku holowania różni się od tej standardowej i wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym oraz najwyżej 60 km/h poza nim. Zakazane jest natomiast holowanie na autostradzie, gdzie może to zrobić jedynie specjalistyczny pojazd, który pomoże dotrzeć kierowcy do najbliższego zjazdu, by tam mógł naprawić auto lub wezwać pomoc. Co więcej, obaj kierowcy zmuszeni są do posiadania prawa jazdy oraz polisy OC. Choć zasady holowania są łatwe i przejrzyste, wielu kierowcom zdarza się popełniać błędy. Najczęstsze z nich to użycie nieodpowiedniej lub zbyt długiej liny, używanie świateł awaryjnych, brak odpowiednich oznaczeń, a także przekraczanie dopuszczalnej prędkości.

Dzięki tym kilku prostym zasadom holowanie pojazdu nie będzie już dostarczać żadnych kłopotów. Należy tylko odpowiednio przygotować oba pojazdy oraz jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i ewentualnych pasażerów. Odpowiednie zachowanie na drodze sprawi, że manewr przebiegnie pomyślnie oraz bezpiecznie.

Referencje (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (7 opinii)
Ocena: 4.6/5 (10 opinii)
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń pomoc drogową
jako pierwszy

Wspieranie polskich marek to szalenie istotna kwes...
Marka Linea specjalizuje się przede wszystkim w s...
Holowanie samochodu to rzecz pozornie łatwa, cho...
Moda na tuning optyczny samochodu trwa nieprzerwan...
Na wstępie należy zaznaczyć, że tradycyjne hol...
W wielu wypadkach pomoc drogowa jest potrzebna na ...