Pomoc Drogowa - Czy warto kupić używany fotelik samochodowy?
  • Porady
  • Pomoc Drogowa - Czy warto kupić używany fotelik samochodowy?

Na aukcjach internetowych można znaleźć foteliki samochodowe już za kilkadziesiąt złotych. Czy zakup fotelika z drugiej ręki jest dobrym pomysłem? I na co warto zwrócić uwagę przy wyborze fotelika?

Zdania na temat zakupu używanych fotelików są podzielone. Cześć ekspertów twierdzi, że tylko nowy fotelik może zagwarantować pełne bezpieczeństwo, inni są zdania, że przy zachowaniu rozwagi można znaleźć dobrej jakości używany fotelik z krótkim stażem. Gdzie leży prawda?

Rynek wtórny oferuje szeroki wybór fotelików. Można je znaleźć na aukcjach internetowych, niekiedy są dostępne również w lokalnych komisach z artykułami dziecięcymi, czasami możemy odkupić je również od znajomych. Ten ostatni wariant jest zdecydowanie najbezpieczniejszy, ponieważ kupując fotelik od kogoś kogo dobrze znamy możemy być bardziej pewni co do tego, czy nie brał udziału w wypadku. Zakup przez Internet jest z kolei najbardziej ryzykowny, ponieważ nie możemy obejrzeć fotelika osobiście, a zdjęcia nie zawsze są w stanie oddać jego prawdziwy stan. Wielu sprzedawców może zataić również jego prawdziwą historię.

Przed zakupem należy sprawdzić dokładną nazwę modelu i rok produkcji. Sama nazwa nie jest wystarczająca z dwóch powodów. Po pierwsze foteliki też się starzeją i po pewnym czasie nie są już w stanie zapewnić dziecku takiego bezpieczeństwa jak pierwotnie. Po drugie, te same modele wyprodukowane w różnych latach mogą różnić się właściwościami i osiągać zupełnie różne wyniki w testach bezpieczeństwa. Należy również dokładnie sprawdzić stan fotelika. Jeżeli zamawiamy go przez Internet warto wybrać wybór osobisty i sprawdzić czy nie posiada uszkodzeń, przetarć oraz czy mechanizm zapięcia pasów działa tak jak należy. Foteliki które posiadają wady mogły brać udział w wypadku lub być niewłaściwie eksploatowane. Wtedy należy bezwzględnie zrezygnować z zakupu takiego fotelika. Uważajmy również na zbyt niskie ceny. Jeżeli w innych ogłoszeniach znajdziemy ten sam model znacznie droższy, może okazać się, że fotelik posiada wady lub jest po wypadku.

Zakup używanego fotelika w bardzo dobrym stanie, wcale nie musi być złym wyborem. Należy jednak podejść do niego z wyjątkową ostrożnością. Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią powinno być dla nas bezpieczeństwo naszej pociechy, dlatego decydując się na używany egzemplarz wybierzmy taki, którego termin ważności jeszcze nie minął i który przeszedł testy bezpieczeństwa.

Więcej informacji w serwisie ranking fotelików samochodowych dla dzieci