Pomoc Drogowa - Adapter zamiast fotelika
  • Porady
  • Pomoc Drogowa - Adapter zamiast fotelika
Jakiś czas temu na rynku pojawiło urządzenie Smart Kid Belt, które stanowi prawdziwą rewolucję w branży urządzeń do przewozu dzieci w samochodzie. Jest to adapter, który poprawia komfort dzieci z kategorii wagowych 2 i 3, zapewniając przy tym odpowiednie ułożenie pasów bezpieczeństwa.

Wielu rodziców zastanawia się czy takie rozwiązanie jest w ogóle legalne. Duża cześć osób bowiem jest przeświadczona, że dziecko można przewozić tylko w foteliku. Co na ten temat mówią przepisy prawa o ruchu drogowym? W artykule 39 możemy przeczytać nie tylko o nakazie stosowania fotelików, ale również "innych urządzeń podtrzymującej". Często są nimi popularne podstawki, jednak do tych urządzeń kwalifikuje się również Smart Kid Belt. Nie trzeba obawiać się zatem mandatu na wypadek kontroli policyjnej.

Wiemy jednak, że dla rodziców to nie kwestia mandatu jest kluczową kwestią dla, której dziecko powinno być odpowiednio zabezpieczone. Foteliki oraz inne urządzenia służą do tego, aby zapewnić dziecku odpowiednią ochronę na wypadek kolizji. Czy Adapter zamiast fotelika Smart Kid Belt sprawdzi się w tym celu? Producent zapewnia, ze adapter sprawdza się bardzo dobrze podczas zderzenia. Dowodem tego są testy zderzeniowe, które zostały przeprowadzone z udziałem manekinów o wadze 14 kg, 22 kg i 32 kg. Potwierdza to skuteczność adapteru i sprawia, że może być on stosowany jako alternatywa dla fotelika.

To jednak nie koniec korzyści, jakie oferuje Smart Kid Belt, ponieważ jest ich znacznie więcej. Przede wszystkim pasuje on do każdego modelu pojazdu dlatego osoby, które posiadają więcej niż jeden samochód nie musza kupować dwóch różnych urządzeń, ponieważ mogą swobodnie przepinać adapter z jednego do drugiego. To również najmniejsze na świecie urządzenie do bezpiecznego przewozu dzieci, ważące tylko 120 gram. Można zabrać je ze sobą wszędzie, dzięki czemu przyda się w nieoczekiwanych sytuacjach, kiedy na przykład zajdzie potrzeba skorzystania z taksówki czy podczas autokarowej wycieczki szkolnej. Smart Kid Belt to obecnie również jedyne urządzenie, dzięki któremu można bezpiecznie przewozić trójkę maluchów na tylnej kanapie samochodu. Do tej pory trzecie dziecko zmuszone było jedynie do jazdy bez żadnego urządzenia, przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa. Prawo akceptowało taki stan rzeczy, a rodzice nie mogli w żaden inny sposób rozwiązać tej sytuacji. Na szczęście dzięki smart Kid Belt, zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa trójce dzieci jednocześnie nie stanowi najmniejszego problemu.

Autor: Pomoc Drogowa Rzeszów