Pomoc na autostradzie - korytarz życia

Pomoc na autostradzie - korytarz życia

Korytarz życia, zwany inaczej ratunkowym, to wolny pas ruchu pozostawiony przez samochody na jezdni dla pojazdów uprzywilejowanych, w szczególności zaś dla karetek pogotowia. Dzięki temu owe pojazdy mają szansę na sprawniejsze dotarcie do miejsca, w którym natychmiast potrzebna jest pomoc, a tym samym na uratowanie czyjegoś życia. Warto już wcześniej wiedzieć, w jaki sposób ułatwić ratownikom lub strażakom udzielenie pomocy, tym bardziej, że już samo powstanie zatoru na jezdni może być oznaką zdarzenia drogowego, do którego doszło gdzieś w pobliżu.

Korytarz ratunkowy jest wyjątkowo istotny w przypadku autostrad, dróg ekspresowych oraz miast w godzinach szczytu, gdzie wzmożony ruch powoduje szybkie zakorkowanie jezdni, przez co udzielenie niezbędnej pomocy może okazać się niemożliwe. Utworzenie takiego wolnego pasa ruchu nie jest niczym trudnym, wystarczy, że każdy pojazd zjedzie na bok swojego pasa. W przypadku drogi dwupasmowej samochody znajdujące się na lewym pasie powinny zjechać jak najbardziej na lewo, a te znajdujące się na pozostałych pasach - na prawo. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z drogą o większej ilości pasów, należy zastosować zasadę prawej ręki, według której samochody znajdujące się na lewym pasie powinny zjechać na lewy bok, a te jadące pozostałymi - na prawy. W ten sposób pomiędzy skrajnie lewymi pasami tworzy się wolna przestrzeń, zupełnie jak w przypadku prawej dłoni, gdzie największa odległość to ta pomiędzy kciukiem a pozostałymi palcami. Warto to zrobić, nawet jeśli przez to zablokowany zostanie pas awaryjny. Dzięki temu pomiędzy stojącymi w korku autami z łatwością zmieści się straż pożarna, służby ratunkowe, czy też laweta. Należy pamiętać, że pojazdy uprzywilejowane mają możliwość jazdy korytarzem życia w oba kierunki. Nie ma potrzeby czekać, aż z oddali usłyszymy sygnał karetki. Jeśli dopiero wówczas zacznie tworzyć się korytarz ratunkowy, wkrótce dla poszkodowanego oczekującego pomocy może być już za późno. Jeśli zadbamy o przejazd dla ratowników szybciej, możemy zyskać kilka dodatkowych minut, co w przypadku walki o życie jest nieocenione.

W wielu krajach europejskich, między innymi w Austrii oraz Niemczech, tworzenie wolnego pasa ruchu dla pojazdów uprzywilejowanych jest nakazane prawem. Zajmowanie tego pasa jest surowo zakazane i karane wysoką grzywną. Według polskiego prawa istnieje nakaz ustąpienia miejsca takim pojazdom, niezależnie od tego, czy wiąże się to ze zjechaniem na bok, czy też z całkowitym zatrzymaniem pojazdu. Nie ma jednak konkretnych regulacji dotyczących samego korytarza życia, choć debaty na ich temat prowadzone są od jakiegoś czasu. Warto pamiętać o tworzeniu korytarza życia, którego obecność może zaważyć na czyimś życiu. Nigdy nie wiadomo, czy akurat ktoś z nas lub naszych bliskich nie znajdzie się w potrzebie. Dlatego też należy zawsze stosować się do tej prostej, choć tak bardzo potrzebnej zasady.

Referencje (1)
Inga
Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Zgadzam się z nim w 100%.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (32 opinie)
Oceń pomoc drogową
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Oceń pomoc drogową
jako pierwszy
Oceń pomoc drogową
jako pierwszy

Wspieranie polskich marek to szalenie istotna kwes...
W wielu wypadkach pomoc drogowa jest potrzebna na ...
Wybór najlepszych części tuningu optyczne...
Zima to trudny okres nie tylko dla kierowcó...
Holowanie samochodu to rzecz pozornie łatwa, cho...
Moda na tuning optyczny samochodu trwa nieprzerwan...